dovanos
Patarimai

Dovanos darbe: ką dovanoti kolegoms ir ką vadovui?

Renkant dovaną tiek vadovui, tiek ir kolegoms visų pirma būtina galvoti apie patį gavėją. Patys geriausi dovanų dovanotojai stebi gavėjo stilių, žiūri, kuo jis domisi, analizuoja gyvenimo būdą, kelionių įpročius ir taip padovanoja iš tiesų originalias dovanas. Norint išrinkti tikrai gerą dovaną reikėtų ją rinkti pagal gavėjo pomėgius, asmenybę, skonį, jo stilių, užimamą visuomeninę padėtį, svajones, gyvenimo būdą, amžių, lytį, religinius įsitikinimus, sveikatą ir t.t. Todėl svarbu pažinti žmogų kaip galima geriau ir kuo daugiau apie jį sužinoti. Tik tuomet dovana jį iš tiesų pradžiugins. Be abejo, neretai tai padaryti būna gana sudėtinga, nes reikia stebėti būsimą dovanos gavėją.

Norint sveikinti vadovą reikėtų vengti juokingų dovanų. Juk kas vienam atrodo smagu ir žaisminga, kitam gali pasirodyti įžeidžiama, ir tokia dovana netgi gali sugriauti ar apsunkinti santykius, pvz., negalima dovanoti svarstyklių asmeniui, kuris turi antsvorio, ar kremo nuo raukšlių vyresnio amžiaus moteriai. Perkant unikalias ir neįprastas dovanas sudaromas įspūdis, kad jos buvo rinktos asmeniškai gavėjui, tam buvo skirta daug laiko ir pastangų. Svarbu nedovanoti dovanos remiantis vien tik savo skoniu.

Dovanojant dovanas nereikėtų perlenkti lazdos demonstruojant savo finansinę padėtį ir galimybes. Geriau tinkamai įvertinti biudžetą bei ryšį su tuo asmeniu ir taip tinkamai nuspręsti, kokia turi būti dovanos kaina. Reikėtų atsiminti, kad ypač brangios dovanos įpareigoja. Tokią gavęs žmogus gali pasijusti labai nejaukiai ir jausti įsipareigojimą atsilyginti tuo pačiu. Todėl pati geriausia dovana yra tokia, kuri dovanojama nuoširdžiai ir iš tiesų yra originali. Šalia jos reikėtų parašyti atvirutę ar kortelę su palinkėjimais.

Dovanojant dovaną vadovui, kad ir bendrą nuo viso kolektyvo, taip pat nereikėtų kad ji būtų labai brangi ir prašmatni. Reikia išsiaiškinti vadovo pomėgius, kad jis gautų būtent tai, kas iš tiesų jį pradžiugintų. Tai netgi gali būti bendra dovana visai vadovo šeimai, pavyzdžiui, bilietai į teatrą, koncertą ar pan. Jo šeimos nariai bus maloniai nustebinti, nes bendradarbiai pagalvojo ir apie juos. Dovana turi būti skoninga ir solidi, bet ne menkavertė. Paprasčiau, kai įmonė turi nustatytas didžiausias galimas dovanos kainas. Nuspręskite, kokį biudžetą skiriate ir gerai pagalvokite ką vertėtų pirkti.

Jei ruošiatės dovanoti dovaną bendradarbiams, o įmonėje esate naujokas, nežinote jos įprastų tradicijų, geriausia tai išsiaiškinti iš anksto. Juk kartais įmonės turi įprastas tradicijas, pvz., pasikeisti nedidelėmis dovanėlėmis ar pirkti dovanas tik už konkrečią sumą. Galima sutaupyti nemažai pinigų kartu su kolegomis pasvarsčius, kokias dovanas dovanoti. Tegu kiekvienas išreiškia nuomonę apie tai, kokią dovaną dovanoti vadovui, kokias – kolegoms. Tai gali būti vyno ir šokolado rinkinys, o gal knyga, kuri įkvėptų darbams ir parodytų kaip reikia kopti karjeros laipteliais… Jei kolektyvas yra didelis tikrai nevertėtų pirkti visiems dovanų. Mažoje komandoje smagu padovanoti kiekvienam mažą malonią dovanėlę. Be abejo, reikėtų vengti rėmelių, drabužių, kvepalų, nes tai yra labai individualu.

Jei vis dėlto nusprendėte pirkti dovanas didelei grupei žmonių, gali būti gana sunku rasti kiekvienam tinkamą individualią dovaną. Tokiu atveju geriausia pirkti vienodas. Tam puikiai tiktų delikatesai, pvz., medaus kubilėliai, arbatos ar kavos rinkiniai, rūkytas kumpis visai grupei ar vytinta dešra kiekvienam.

Geriausia dovanoti tai, kas atitinka žmogaus skonį. Taip pat tai gali būti priemonės, skirtos darbui: įvairūs rašikliai, įdomi užrašų knygelė, taip pat kava, arbata, mėgstama knyga ir pan. Jei keičiatės dovanomis, reikėtų susitarti, kokią tikslią sumą skirsite dovanai, pvz., nusprendus skirti 20 Lt, už šią sumą tikrai galima rasti tinkamą ir pomėgius atitinkančią dovaną.

EnterNet