Naujienos

Spektakliai Vilniuje bei etiketo taisyklės juose besilankantiems

Džiugu, jog spektakliai Vilniuje, kaip ir, beje, kituose šalies miestuose, sulaukia nemažo žiūrovų susidomėjimo. Laukiant paskutinės minutės, rizikuojama likti prie „֧suskilusios geldos“: bilietai, ypač, į populiariausius spektaklius, išgraibstomi akimirksniu. Jei teatre lankotės retai, tikėtina, jog jums gali iškilti klausimai, susiję su etiketu šio tipo renginiuose. Atsakymai į šiuos leis, pamirštant baimę…apsijuokti, leis įsijausti į scenoje vykstantį veiksmą.

Kaip rengtis einant į spektaklį?

Jei lygintume, kaip žmonės, ruošdamiesi į spektaklį, rengdavo anksčiau ir dabar, pamatytume akivaizdžius skirtumus. Anksčiau teatras prilygo įsimintiniausiai šventei, tad ir puošdavosi žmonės geriausiomis savo suknelėmis bei ištaigingiausiais kostiumais. Šiandien puošniau rengiasi dažniausiai tik senjorai, tuo tarpu kitų žiūrovų apranga ištaigingumu tikrai nepribloškia. Ir nieko keisto: juk į spektaklį neretai keliaujama tiesiai po darbo. Etiketo ekspertai šioje tendencijoje nieko blogo neįžvelgia, svarbiausia, jog rūbai būtų švarūs, tvarkingi. Aišku, renkantis aprangą, derėtų atsižvelgti ir į aplinkybes. Natūralu, jog, pavyzdžiui, apsirengti spektakliui, vykstančiam operos ir baleto teatre, reikia kitaip nei dalyvaujant kokiame nors pogrindžio renginyje.

Ką daryti pavėlavus į spektaklį?

Taisyklę, jog vėluoti – madinga, šiuo atveju pamiršti turėtumėte. Žiūrovas, įsibrovęs į salę jau vykstant spektakliui, trukdys ne tik kitiems žiūrovams, bet ir aktoriams. Geriausia, prieš planuojant atvykimą į spektaklį, pasilikti laiko šiek tiek rezerve, pavyzdžiui, palto pasikabinimui ar…apsilankymui tualete.

Jei, dėl tam tikrų aplinkybių, visgi pavėlavote, į salę įeiti derėtų kiek įmanoma tyliau. Siūlome pasiprašyti teatro darbuotojos, jog parodytų laisvą vietą, esančią arčiausiai įėjimo, o savąją susirasti galėsite per renginio pertrauką.

Ar reikia valdyti savo emocijas?

Priklausomai nuo to, apie kokias emocijas kalbama. Taip, jei, spektaklio metu, kyla noras pasidalinti savo įspūdžiais ar aptarinėti vieną ar kitą sceną. Toks elgesys trukdo tiek žiūrovams, teik aktoriams. Jei juoko protrūkis jus užpuolė žiūrint komediją, drąsiai galite kvatotis: tai – savotiškas paskatinimas aktoriams. Aišku, kalbant apie rimtą spektaklį, emocijos taip pat turėtų būti reiškiamos santūriai.

Ar ploti atsistojus?

Toks elgesys, pasibaigus spektakliui, visada reiškė, jog vaidinimas itin pavyko ar tai buvo premjera. Tiesa, šiuo metu pastebima tendencija, jog plojama atsistojus kone po kiekvieno spektaklio, taip išreikšiant padėką aktoriams. Iš tiesų, tai – jūsų teisė rinktis. Ar stotis ir ploti su visais, ar, išlikus sąžiningu prieš save, tokiu gestu pasveikinti tik itin sužavėjusius artistus.